Selma Rustempašić rođena je u Bugojnu. Osnovnu i srednju školu završila u Bugojnu.
Diplomirala na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, Odsjek za historiju.
Godinama je radila u „Mješovitoj srednjoj školi“ Novi Travnik.
Trenutno je zaposlena u Mješovitoj srednjoj školi Bugojno i Mješovitoj srednjoj tehničkoj školi Travnik.
Tokom svih ovih godina Selma Rustempašić aktivno proučava i istražuje mnogobrojne aspekte historijskih činjenica i pojava, kako sa svojim učenicima kroz nastavni proces i vannastavne aktivnosti, tako i individualno kao autorica mnogobrojnih novinskih i web tekstova o historijskim tekovinama i naslijeđu naše zemlje.
Objavljeni radovi:
„Odžak i najpoznatije porodice Rustempašića i Sulejmanpašića“, BZK Preporod BiH, općinsko društvo Bugojno 2005.
„Odžak kod Bugojna“, Divan, Zavičajni muzej, Travnik, 2005.
„Bugojanska vaza – najstariji pisani spomenik na prostoru Bosne i Hercegovine“, Divan, Zavičajni muzej, Travnik, 2017.
„Stara džamija u Šenkovićima“, Alem – List za kulturu i društvena pitanja BZK „Preporod“ Novi Travnik 2017.
„Od slova do kamena“, Priručnik za izučavanje historije u srednjoj školi, Theatar Fedra, Bugojno 2017.
„Jevrejsko groblje u Travniku“, Divan, Zavičajni muzej, Travnik, 2018.
U okviru projekta „Građanska misija obrazovanja“ koji realizuje Helsinški odbor za ljudska prava u saradnji sa Asocijacijom za demokratske inicijative, forum ZDF održala predavanje na temu „ Edukacija mira i inkluzivna kultura sjećanja“ na sastanku savjetodavnog odbora, Vitez 2018.
– Mentor učenicima prilikom snimanja filma „Šta je nama Jevrejsko groblje“, Travnik 2017.
– Mentor učenicima prilikom snimanja filma “Spomen-obilježje žrtvama fašizma“, Travnik 2017.
– Mentor učenicima prilikom snimanja filma Jedan pogled na 20. Stoljeće – „Trilogija stradanja u mom zavičaju“, Travnik 2017.
– Mentor učenicima prilikom snimanja filma “Odlučili smo da se upoznamo“, Bugojno 2018.
Nominovana na konkursu Step by Step “Najinovativniji nastavnici u BiH”, Sarajevo 2017.
(jedna od deset najinovativnijih nastavnika u kategoriji srednjih škola)
EUROCLIO HIP BiH “Jugoslavija 100 godina poslije. Lekcije koje (ni)smo naučili” predstavila rad „Bosna i Hercegovina nakon II svjetskog rata“ u Bajinoj Bašti, Srbija, 2018.
Član asocijacije najboljih nastavnika EX YU.
Selma Rustempašić priredila je još jednu knjigu ljubiteljima zavičajne historije. Nova knjiga ove autorice pisana je zanimljivo i prilagođena je širem krugu čitatelja. Polazeći od Ovidijeve latinske maksime „Et plus sat, patriae facta refere, labor” što znači „Divan je rad opisati historiju domovine“, profesorica Selma Rustempašić je knjigom Skopaljska dolina kroz historiju, dakle, uradila divan i koristan rad. Ova knjiga je neka vrsta bendekera, vodića za putnike namjernike, domaće i strane turiste. Knjiga se može koristiti kao literatura na dodatnoj nastavi historije u osnovnim i srednjim školama gornjevrbaskog područja. U knjizi profesorica Rustempašić se pokazala kao stručna i obrazovana historičarka koja dobro poznaje historijsku materiju koju je pripremila u ovoj knjizi.
Izvod iz recenzije Čepalo Husein
Svojim projektom Skopaljska dolina kroz historiju – Historijski vodič, profesorica historije Selma Rustempašić iz Bugojna nastoji na veoma pregledan i sažet način podići svijest stručne i ukupne javnosti o kulturno-historijskom bogatstvu područja Skopaljske doline (prostori današnjih općina Bugojno, Gorni i Donji Vakuf), kako bi se takva mjesta sačuvala i zaštitila od daljeg propadanja. U Historijskom vodiču, autorica je prezentirala važne informacije o značajnom broju spomenika, prirodnog bogatstva, društvenih i kulturnih lokacija koje su vrijedne, počev od prahistorije, preko srednjeg vijeka, pa do perioda osmanske i austrougarske vladavine u Bosni i Hercegovini. Izvod iz recenzije dr. sc. Ahmed Kico