Prema posljednjim rezultatima koje je objavila Centralna izborna komisija a koji su objavljeni danas u popodnevnim satima, poznata su imena svih budućih zastupnika u Skupštini SBK jer je obrađeno 100% biračkih mjesta tj. 345 koliko ih i ima u Srednjobosanskom kantonu. Imena budućih zastupnika pogledajte u nastavku, poredana su redoslijedom kojim su prošli u Skupštinu SBK, pored imena je broj osvojenih glasova i stranka kojoj pripada budući zastupnik:
- Tahir Lendo 13.965 (SDA)
- Sedžad Milanović 7.760 (SDA)
- Melisa Šijak Musa 2.827 (SDA)
- Amir Šečibović 5.376 (SDA)
- Amer Mrako 3.719 (SDA)
- Nedžada Tolja 3.352 (SDA)
- Muharem Grabus 3.966 (SDA)
- Irma Čorbić 3.736 (SDA)
- Zijada Salihagić 2.010 (SDA)
- Elvedin Mušanović 5.725 (SDA)
- Ilija Nakić 6.092 (HDZ)
- Zdenka Džambas 1.677 (HDZ)
- Josip Kvasina 2.497 (HDZ)
- Suzana Krišto 2.182 (HDZ)
- Marko Saraf 1.587 (HDZ)
- Dajana Maros 1.707 (HDZ)
- Dražen Matišić 2.650 (HDZ)
- Anto Lozančić 3.220 (HSS Stjepana Radića)
- Antonija Miličević 1.095 (HDZ)
- Sifet Mrkonja 4.169 (SDP)
- Željka Bošnjak 1.412 (SDP)
- Senad Selimović 2.244 (SDP)
- Admir Škandro 2.232 (SDP)
- Ljubinka Atanasijević 1.139 (SDP)
- Almir Švago 1.384 (SBB)
- Edina Hrustić 795 (SBB)
- Amir Orlović 854 (DF)
- Vildana Kulić 560 (DF)
- Anto Bilić (HDZ 1990) 1.655
- Asmir Karadža (Nezavisni blok) 1.065
Još se nisu prebrojali glasovi dijaspore, a nakon brojanja tih glasova, promjene mogu doći samo kod stranaka HDZ i SDP u broju mandata gdje bi HDZ imao jednog zastupnika više a SDP jednog zastupnika manje ukoliko glasovi dijaspore budu u korist HDZ-a, dakle ukoliko se to desi Ljubinka Atanasijević ne bi bila zastupnica a 10-i po redu stranke HDZ bi postao budući zastupnik a to je Bugojanac Zdenko Antunović. Bugojanci koji će zastupati u Skupštini SBK su Amir Šečibović, Admir Škandro, Asmir Karadža i kako stvari stoje, Bugojanka Subha Agić-Habib koja se nalazi na 13. mjestu te će najvjerovatnije postati zastupnica jer će sigurno neki zastupnici u izvršnu vlast.
Ako vas buni što neko sa više glasova prolazi poslije onoga sa manje glasova, to je zbog cenzusa od 20% koji su kandidati morali preći kako bi se bolje pozicionirali na listi, to je uspio samo Sedžad Milanović (SDA), dakle, imao je više od 20% glasova od ukupnog broja glasova koje je stranka osvojila u Srednjobosanskom kantonu.
Bugojno-danas.info