Saopštenje za javnost SBB Bugojno

https://www.zekataxi.com/ https://www.bingotuzla.ba/katalozi-u-bingu/

Vlast na području Srednjobosanskog kantona u aktuelnom mandatnom periodu nije brinula za svoje poljoprivrednike, konkretno proizvođače malina, koje je ostavila bez i jednog feninga poticaja. Zbog toga je propuštena fantastična prilika za razvoj ove poljoprivredne grane, ali i dodatno zapošljavanje i znatna finansijska sredstva u budžetu. Razmetanje sa informacijama premijera i njegovih stranačkih ministara  da je Srednjobosanski kanton finansijski najstabilniji u Federaciji dok su primanja i standard građana na zadnjem mjestu ne pije vode i sigurni smo da naši poljoprivrednici neće više nasjedati na ove islužene floskule.

Prije pandemije koronavirusa  poticaj je bio u nekom simboličnom iznosu od 6-8 feninga po proizvedenom kilogramu. Nakon COVID-a taj poticaj se ukida  u potpunosti pod izgovorom uvodjenja mjera za financijski oporavak kantona nakon pandemije.

Od tada pa do danas poticaja nema, a kantonalni ministar poljoprivrede Salkan Merdžanić nema sluha za industriju, koja je među prvima po izvozu. Poređenja radi, kantonalni poticaj u Ze- Do kantonu je 30 feninga, općinski  je 15 feninga po svakoj kili proizvdene maline. To znači da je malina iz Ze – Do kantona 45 feninga skuplja od maline proizvedene u SBK- u.

Kanton Sarajevo daje kantonalni poticaj od 0.50 KM po kilogramu.  Općinskog  poticaja nema, ali na ovaj iznos kantonalnog općinski nije ni potreban. Poticaji su uspostavljeni i u Tuzlanskom kantonu.

Uz to u Zeničkom kantonu postoji još  jedan vid poticaja. Svaki poljoprivredni proizvodjač se subvencionira  sa po 700 KM po dulumu kod pokretanja proizvodnje jagodičastog i bobičastog voća – malina, kupina, ribizle, aronije, borovnice …

Direktan, a pozitivan trend, koji je nastao nakon te mjere je ogromna količina proizvodnje plantažne kupine u Žepču, Begovom Hanu, Željeznom polju . Pozitivna poticajna mjera je tu regiju postavila na vrh po proizvodnji kupine u cijeloj državi.

Realno je pitanje : Zašto Bugojno, Gornji Vakuf i Donji Vakuf ne bi bili centar malinarstva ukoliko vlast kantona bude imala sluha za ovu granu poljoprivrede u šta već sada sumnjamo.

Rješenje je da se uspostavi nova politika poticaja na nivou kantona. Savez za bolju budućnost će se u narednom periodu zalagati da se poticaj za malinarstvo uspostavi, te da visina poticaja bude u granicama realnog i izvodivog. Ako kanton ne može izfinansirati 40 feninga po poticaju može 20-25 feninga sigurno .

Grant namjenjen poljoprivredi treba preusmjeriti u grane poljoprivrede koje su zapostavljene a jako zastupljene u našem kantonu kao sto je npr. mljekarstvo

                                                                                                OO SBB Bugojno

http://www.kasmir.ba/index.php/katalog/