Tender za organizovanje Samita lidera Zapadnog Balkana i EU dizao je prašinu u javnosti i ranije, a kulminiralo je kada je došlo do odgađanja međunarodnog samita usljed žalbe koja ukazuje na zakonske nepravilnosti javne nabavke.
Krajem oktobra je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine krenulo u organizaciju Samita lidera Zapadnog Balkana u Neumu koji je trebao biti održan početkom decembra. Tim za pripremu i organizaciju je uspostavljen 17. oktobra, što je kada se u obzir uzmu rokovi i žalbe, sasvim sigurno nedovoljno za uspješnu realizaciju.
U lošoj procjeni vremena leži suština ovog problema, koji za mnoge predstavlja ozbiljan diplomatski promašaj. Zašto diplomatski? Jer je riječ o međunarodnom samitu i jer je organizacija ovakvih susreta i posjeta, prema Zakonu o ministarstvima i drugim organima uprave BiH, u nadležnosti Ministarstva vanjskih poslova BiH, ali i samog Vijeća ministara BiH, koje je u ovom slučaju pokušalo organizovati Samit.
Pored toga što BiH još jednom šalje svijetu poruku o neozbiljnosti u radu institucija, postoji mnogo sumnji u samu zakonitost postupka javne nabavke. Zbog toga se jedan od ponuđača žalio na izbor najuspješnijeg, obrazlažući nezakonitosti i dostavljajući dokaze za iste. Vijeće ministara BiH je u konačnici moralo obustaviti postupak dok Ured za žalbe BiH ne donese svoju odluku.
Tender, u vrijednosti od 256.410 KM, dobila je firma MindSet, a upravo je to ranije “podiglo prašinu” u javnosti. Riječ je o firmi čija je vlasnica Emina Memija, kćerka Gordana Memije koji je kum ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića i koji ima firmu koja se inače bavi organizacijom ovakvih događaja, no ta firma je, kao i njen vlasnik predmet istrage Tužilaštva BiH zbog sumnje na organizovani kriminal i pranje novca.
Mnogi su još tada problematizirali tender zbog privatne povezanosti vlasnika firme i ministra iz Vijeća ministara BiH, no ono što sada dolazi u fokus i predstavlja opipljiv problem je način na koji je Vijeće ministara BiH provelo proceduru javne nabavke.
Šta je sporno u tenderu za organizovanje samita?
Firma MITA Group, koja je jedan od ponuđača na ovom tenderu, žalila se na zakonitost javne nabavke, prilikom čega su istaknuli da izabrana firma ne ispunjava “minimum uvjeta” koje propisuje tender.
Objašnjavaju da su odmah nakon izbora najboljeg ponuđača, obavijestili Vijeće ministara BiH da se radi o firmi koja ne ispunjava uslove, što oni nisu uzeli u obzir iako su u tom trenutku imali dovoljno vremena da efikasno reaguju i promjenu odluku. Nakon toga su iz MITA-e poslali žalbu, međutim Vijeće ministara ju je odbilo i proslijedilo dalje na Ured za žalbe BiH.
“Sekretarijat VM smo obavijestili, odmah po primitku Odluke o izboru najpovoljnijeg ponuđača, da se radi o nepoznatoj firmi koja nije poslovala do ove godine. Nakon uvida u dokumentaciju, 19.11.2024. godine, poslali smo im materijalne dokaze o neispunjavanju minimalnih uvjeta tendera od strane izabranog ponuđača kako bi ispravili svoju odluku na vrijeme, ali smo dobili odgovor da ostaju pri svojoj odluci i uputili nas da se žalimo u skladu sa Zakonom. Žalbu smo sa svim dokazima dostavili u petak 22.11.2024. prijepodne nakon čega su imali sve što je potrebno da ponište Odluku, izaberu novog dobavljača i omoguće održavanje Samita, ali je Sekretarijat ponovo odbio tu mogućnost iz samo njima poznatih razloga. Uradili smo sve da ukažemo na vrijeme na niz krivičnih djela, povreda Zakona i postupaka te omogućimo odabir kvalifikovanih dobavljača koji u nekoliko dana mogu organizovati ovaj događaj. Ne želimo ulaziti u razloge ugovornog organa za ovakve odluke, postupak vodimo isključivo na osnovu pisanih dokaza koji su u prilogu naše žalbe i nadamo se da će ovaj primjer poslužiti svima da ozbiljnije shvataju Zakon o javnim nabavkama i poštivanje propisanih procedura”, naglasili su iz MITA grupacije povodom ovog slučaja, ističući nepravilnosti u radu institucija, a ne neko fiktivno obaranje tendera.
- MindSet do sada nije organizovao događaje poput samita
Osnov sumnje da kompanija MindSet ne ispunjava uslove za dobijanje ovako velikog posla organizacije leži u tome što je riječ o novijoj firmi, koja do sada nije organizovala ovakve događaje, poslovala je u minornim finansijskim okvirima i imaju 0 prijavljenih radnika.
S obzirom na to da je tender raspisan za organizaciju događaja, jedan od uslova je da firma u posljednjih godinu dana mora imati realizovana najmanje dva ugovora o obavljanju istog i sličnog posla, u vrijednosti koju nosi i ovaj tender, što je četvrtina miliona KM.
Firma koja je izabrana kao pobjednička, dostavila je devet potvrda o obavljenim poslovima, međutim svi ti ugovori odnose se na videoprodukciju emisija i spotova te postprodukciju, što se svakako razlikuje od poslova organizacije događaja za koje je potrebna odgovarajuća oprema i ljudstvo. Također, dvije registrovane djelatnosti firme MindSet su savjetovanje u vezi s računarima i izvođačka umjetnost, zbog čega je nejasno zašto su dobili posao organizovanja velikog samita.
- Sumnjiva zakonitost dva ugovora
Drugi razlog za dodatnu provjeru izabranog ponuđača jeste to što su dva ugovora, koja su dostavili kao dokaz o ranijim poslovima, napravljena mjesec prije nego što je firma uopšte dobila ime MindSet i promijenila vlasničku strukturu u korist Emine Memije. To je otvorilo sumnju da je riječ o krivotvorenim ugovorima.
Naime, ugovori o realizaciji određenih poslova između MindSeta i jedne medijske kompanije sklopljeni su 1. maja i 3. maja ove godine, a firma je u tom trenutku imala naziv “Nomen Nescio” i sasvim drugog vlasnika. Uprkos tome, u ugovorima stoji da je posao odradio MindSet. Šta više, u žalbi su dostavljeni dokazi o tome da je poslove iz ova dva sporna ugovora zapravo izvršila firma Foto Art, čiji je vlasnik Gordan Memija.
Prije nekoliko dana je na nezakonit postupak javne nabavke upozorio i Ejub Kučuk, biznismen i vlasnik firme MITA, no on nije navodio o kojem se tenderu konkretno radi. Sada je ipak jasno da je riječ o organizaciji Samita u Neumu.
“Tender veoma važne institucije za veoma važan projekat. Prijave se četiri firme na tender od kojih tri posluju skoro 30 godina i imaju svu dokumentaciju. Četvrta firma je registrovana 4-5 mjeseci prije pokretanja tendera, a dostavila je potvrde o ispunjavanju poslovno-tehničkih uvjeta stare šest mjeseci (nemoguće je i nezakonito raditi prije registracije) i pri tome ni u jednom dijelu aktivnosti iz potvrda nisu povezane s aktivnostima koje su predmet tendera”, napisao je on.
Istaknuo je i da je falsifikovanje poslovne dokumentacije krivično djelo, koje je sama komisija trebala po službenoj dužnosti proslijediti tužilaštvu, ali da su umjesto toga izabrali tu istu firmu. Navodi i da mu je advokat, koji se bavi javnim nabavkama, rekao da ovakav očigledan primjer kršenja propisa do sada nije vidio.
Uistinu, organizacija događaja s nula radnika zvuči neizvodljivo; da firma dobije tender kao najuspješnija, a nikada nije radila slične poslove zvuči sumnjivo; i potpisivanje ugovora s firmom koja u tom trenutku ne postoji pod tim imenom – zvuči nezakonito. Ništa od toga nije bilo problematično komisiji koja je insistirala da MindSet dobije posao, ali bi zato moglo biti problematično tužilaštvu.
klix.ba