Piše Edin Geko
Demokratizacija podrazumjeva realnu slobodu, pravo i mogućnost svakog građanina za ostvarenje pravednih interesa i ciljeva.
Tolerancija označava uvažavanje različitosti, međusobno poštivanje i stvaranje ambijenta za život protkan civilizacijskim vrijednostima u postupanju prema drugom i drugačijem.
Pravilno shvatanje slobode i tolerancije uvjet su za uspostavu ravnoteže u odnosima različitih naroda, kultura i vjerovanja.
Ključni faktor za kvalitetnu afirmaciju u tom pravcu predstavlja ispravna integracija i edukacija pojedinca kroz odgojno-obrazovni sistem u društvenu sredinu.
Nažalost, aktuelni nosioci zla i nacionalne mržnje svoje uspjehe temelje na slabostima navedenog sistema.
U težnji da održe, ojačaju i ostvare svoje ciljeve ove snage koriste vlast za uspostavu dominacije i kontinuranog utjecaja u oblasti obrazovanja.
Takav obrazac ponašanja u odsustvu izričitog kritiziranja od javnog mjenja postaje normalan, te potpuno mjenja svijest i percepciju pojedinca o poimanju demokratskog.
Za trajan mir i suživot neophodno je narod osloboditi predrasuda, zabluda i mržnje baziranih na događajima iz prošlosti obično identificiranjem zločinca sa narodom iz kojeg dolazi.
Patriotskim snagama u BiH demokratija ne smije biti stvar trenutnog političkog raspoloženja, već simboli i vrijednosti demokratije moraju biti glavna orijentacija za ekonomski, kulturni i politički razvoj zemlje.
Dostojanstvo građana i naroda može se zaštiti samo istinskom demokratijom kroz obrazovni sistem u punom kapacitetu.
Jednostavno, odgovornost na svim političkim subjektima je zalaganje za pravedan, istinit, jak i demokratski sistem obrazovanja u BiH.
SAMO NA OVAJ NAČIN MOŽEMO OČUVATI CJELOVITOST, STABILNOST I INTEGRITET BiH SA SVIM NJENIM NARODIMA.
Obrazovanje je fundament mira i tolerancije na ovim prostorima.