BUGOJNO: Znate li ko je zaposlio sve Bugojance prije rata?

https://www.zekataxi.com/ https://we.tl/t-fe67nd0Jnh

Zaslugom Branka Mikulića, Hrvoja Ištuka i ponajviše bivšeg bugojanskog gradonačelnika Stjepana Domaćinovića Kokana, napravljena je nova velika Titova vila u lovištu “Koprivnica” pokraj Bugojna. Preko tih veza napravili su velike tvornice i sve zaposlili u Bugojnu.

Hrvoje Ištuk je bio veoma uspješan izvan Bugojna. Rođen je 8. novembra 1935. u Bugojnu, 22. februara 2002. umro u Sarajevu.

U Sarajevu studirao na Filozofskom fakultetu. Obnašao visoke političke dužnosti. Bio je glavni direktor RTV Sarajevo. Suosnivač Instituta za nacionalne odnose u Sarajevu. Predsjedavao Savjetom Enciklopedije Jugoslavije za BiH.

Član je Olimpijskog komiteta za organizaciju Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984 godine.

Član CK SKJ na 13. kongresu održanom od 25. do 28. juna 1986. godine u Beogradu.

Velikosrpske i jugounitarističke snage zatirale su svaku emancipaciju hrvatstva, osobito onog u BiH i nisu trpile takvu osobu na visokom položaju. Usponom tih snaga tijekom 1980-ih na udar je došao Hrvoje Ištuk. Prvo je izbačen iz vrha Partije, a potom i iz same stranke: krajem 1988. je isključen iz CK SKJ, a politički izgon s položaja nastavljen je dalje te je za godinu dana je isključen iz SKJ i smijenjen sa svih dužnosti. Neki izvori spominju da je Ištuk uvijek galamio protiv nacionalizma, pogotovo hrvatskog.

Travnja 1993. u Sarajevu je osnovana Hrvatska seljačka stranka BiH. Statut HSS-a BiH napisali su Hrvoje Ištuk, zatim visoki dužnosnik SDB-a BiH Jozo Jozić i pripadnik vojne sigurnosti Armije BiH Stanko Slišković.

1994. se spominje Hrvoje Ištuk kao tajnik novoosnovanog Hrvatskog koordinacionog odbora (10. septembra). Sudjelovao je i na Saboru Hrvata 1994. godine.

1995. je bio član Suda časti Bosanskohercegovačke paneuropske unije osnovane 27. novembra 1995. u Sarajevu.

Nakon usvajanja Odluke o uspostavi Hrvatske zajednice Herceg Bosne i Statuta, na sjednici Glavnog vijeća od 5. studenoga 1997. godine formirani su odjeli kao tijela Glavnog vijeća, a Ištuk je imenovan u Odjel za ustavna i politička pitanja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.

Umro je 22. februara 2002. u Sarajevu. Pokopan je 24. februara na gradskom groblju Sultanovićima u Bugojnu.

http://www.kasmir.ba/index.php/katalog/