Bugojanke nepobjedive nakon pet kola: Remi sa Čapljinom za nastavak sjajnog niza

Nogometašice Iskre u 5.kolu Prve lige Federacije BiH za žene remizirale su sa prvoplasiranom Čapljinom na veoma neugodnom gostovanju u ovom hercegovaćkom gradiću. Bilo je 2:2 (0:1), iako su Bugojanke pola sata prije kraja imale vodstvo od 2:0, ali dobra igra i pozitivan rezultat sigurno može radovati stručni štab i i čelnike ovog bugojanskog kluba.

Prikazana je veoma dobra i borbena utakmica, a nogometašice Iskre pokazale su da su u ovom trenutku mnogo bolja ekipa  od Čapljinki. Igrala se 37.minutada kada sjajna Naida Jusić pogađa mrežu domaće golmanice Ružice Arar i dovodi svoj tim u vodstvo. Na odmor se otišlo ovim rezultatom, a na samom početku drugog poluvremenu Esmeralda Bašić lijepim pogotkom trese mrežu domaće ekipe za sigurno vodstvo od 2:0.

I onda na scenu stupaju  sudije ovog susreta na čelu sa glavnim arbitrom Josipom Martinovićem iz Čapljine koji  su u drugom poluvremenu bili dvanaesti igrač domaćeg tima koji je do njihovih katastrofalnih odluka po gošće bio bez ikakve šanse da dođe do pozitivnog rezultata.

Najprije je Martinović isključio jednu od najboljih igrača Bugojanki i strijelca prvog pogotka Naidu Jusić nakon koškanja sa jednom domaćom igračicom. Martinović je uz veliki pritiske publike dodjelio Jusićki direktan crveni karton,  a incidentu je prethodio nedosuđeni faul za Iskru. Odmah nakon toga još jedna gruba pogreška sudija. Dosuđen  je nepostojeći faul za domaću ekipu sa desne strane, lopta upučena u šesnaesterac pogađa jednu igračice Iskre, po mišljenu arbitara u ruku i glavni sudija Martinović pokazuje na bijelu tačku. Siguran izvođač bila je Ela Šušak za smanjenje vodstva.

Uz velike pritiske sa tribina i pomoć sudija domaće nogometašice  su na sve načine pokušavale doći do izjednačujućeg pogotka, a u jeku tih napada Iskri je poništen regularan pogodak. Čistu situaciju prvi pomoćnik Ćerić Armin ocjenio je kao ofsajd poziciju, te jasno stavio Bugojankama na znanje da tri boda ne mogu odnijeti iz Čapljine.

I tako je bilo. U 96.minuti, ponovo Ela Šušak trese mrežu Iskre za konačnih 2:2. Sudija Martinović je nakon susret kazao da je duel produžio za četiri minute,  iako to niko na stadionu nije ni znao, a na pitanje zbog čega se zatim igralo do 96.minute nije imao odgovor.

Ipak, hrabra i lavovska borba igračica Iskre koje su skoro pola sata igrače sa igračem manje protiv Čapljinki i sudijske trojke te veoma burne domaće publike sigurno raduje te se definitivno može reći da je ovaj sportski kolektiv na pravom putu da ostvari plasman u Premijer ligu.

U narednom kolu na Jaklić dolazi ŽNK Rosa Brandis iz Travnika, te će ova utakmica biti prava prilika za sve građane Bugojna i navijače ŽNK Iskra Bugojno da svojim dolaskom nagrade ove sjajne nogometašice za prikazane partije u prvih pet kola.  Bugojanke se nalazi na drugom mjestu sa 13 osvojenih bodova kao i prvoplasirana Čapljina, ali uz nešto slabiju gol razliku.

HŽNK Čapljina- ŽNK Iskra Bugojno 2:2Foto: Samir Mlaćo