U redakciju portala se javio vjerni čitatelj koji nam je dostavio kratko pismo i nekoliko fotografije mašinskog mosta tj. glavne vodovodne cijevi kroz koju protiče voda Kruščica da bi stigla do domaćinstava širom Bugojna.
“U prilogu Vam dostavljam trenutne slike mašinskog mosta preko Vrbasa u Vrbanji. Kao što vidite na slikama se vidi da je jako puno drveća poriječeno stalo uz stubove koji čuvaju cijev kroz koju ide pitka voda Kruščica, kojom se kao što znamo napaja veliki dio Bugojna. Veliko je čudo da po ovim prilikama Vrbas tijekom prethodnih poplava nije potkopao ove stupove i odnio kompletnu cijev, a bili smo svjedoci da je Vrbas tijekom prethodnih poplava u nekoliko navrata nosio mostove u Gračanici, Duratbegović Docu itd., zato Vas apelujem da objavite ove slike i da ponukaju Općinske vlasti da se pobrinu za ovaj problem i da angažiraju mehanizaciju da rasčiste ovo drveće oko cijevi. Ako nas je Vrbas u ovoj poplavi poštedio i nije odnio most i prekinuo vodovod, u slijedećoj možda neće.“
Podsjećamo, direktor Vodovoda i kanalizacije Bugojno Husref Duraković je apelovao na sjednici Općinskog vijeća Bugojno da se Kruščica polako zaobilazi a da treba ići u pravcu drugih izvorišta npr. Husića vrelo ili Okašnica jer je kako navodi samo pitanje dana kada će se nešto loše desiti zbog vodosnadbijevanja sa Kruščice. Istakao je također da se 85% Bugojanaca napaja sa Kruščice te da je veoma skupo zamijeniti sve cijevi. Metar PHD cijevi košta 343 KM što bi ukupno iznosilo oko 5 miliona i 500 000 KM.
Ovim putem apelujemo na Općinsko vijeća da ide u pravcu rješavanja ovog problema, ili da se cijevi zamjene postepeno ili da se pita voda preusmjeri sa Kruščice na izvorišta Husića vrelo i Okašnica jer je zdravlje Bugojanaca u pitanju.
Nekolicina građana se javila i kazala kako u Sarajevu na onkologiji, odjelu gdje se liječe oboljeli od karcinoma, najčešće dolaze sa područja Srednjobosanskog kantona i Bugojna te da to nije nimalo slučajno.
Doktor Salih Terzić je na Općinskom vijeću također iznio šokantan podatak gdje kaže: “Oprilike svakih 25-30 godina dođe do značajnih promjena na glavnim vodovodima. Vodovod koji mi koristimo je azbestni, to je tada u vrijeme izgradnje bio zlatni standard, sada ovaj isti azbestni vodovod je dokazano kancerogen. “
Bugojno-danas.info