Posao majke i supruge podrazumijeva brojne dužnosti i obaveze koje se često uzimaju zdravo za gotovo
Svi o njima pričaju, ali niko ne preduzima konkretne korake kada je u pitanju realizacija predloga koji bi zaposlenim majkama olakšao ili isplatio izuzetno napornu svakodnevnicu obuhvaćenu mnogim poslovima i različitim obavezama.
Da zaposlene majke imaju mnogo više posla od ostalih društvenih grupa dokazuje i istraživanje koje je sproveo američki sajt salari.com i otkrio kako one u prosjeku imaju dodatnih 59.4 sati posla – u domaćinstvu i oko porodice.
Drugim riječima, uz standardnu 40-časovnu radnu nedelju (na koju neretko ide i desetak prekovremenih sati), kod kuće odrade još 59.4 sati poslova koji obuhvataju razne segmente, a koji se tiču domaćinstva i funkcionisanja porodice. Posao majke i supruge podrazumeva brojne dužnosti i obaveze koje se često uzimaju zdravo za gotovo.
Iako su izuzeci sve češći, a u domaćinstvu sve više pomažu očevi, i dalje previše odgovornosti ostaje na majkama.
Privatan kuvar
Znate li koliko bi koštao privatni kuvar koji bi vam skuvao minimalno jedan obrok u danu pet puta nedeljno. Razmislite o tome kad slijedeći put budete prigovarali na kvalitet ili kvanititet ručka.
Čistačica
Neka istraživanja pokazala su kako žene u prosjeku provedu 18 sati obavljajući uobičajene kućne poslove.
Dadilja
Vaspitanje djece je najteži i najodgovorniji posao na svijetu. Kvalitetno provođenje vremena sa djecom ne ulazi u pomenutu satnicu od 59.4 sata jer ono traje 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji.
Pranje i peglanje
Što veća porodica, više posla. Iako žene sve češće traže pomoć za poslove oko rublja, i dalje postoji veliki broj njih koje peglanje ostavljaju za sitne noćne sate.
Negovateljica
Prosjek kaže kako se svako dijete u godini dana razboli otprilike 10 puta, a za svaki od njih je potrebno bar tri dana oporavka. Saberite koliko je to dana njege i brige o svakom članu porodice.
Lična asistentkinja
Plaćanje računa, odlazak u kupovinu namirnica, rezervacije, hemijsko čišćenje, vraćanje knjiga u biblioteku i brojne druge aktivnosti koje ostali članovi porodice često zaboravljaju ili za njih “nemaju vremena” najčešće padnu na majku.
Asistent u učenju
Svaka mama koja ima školarca, pa i onog najodgovornijeg i najbistrijeg, zna da je potrebno svakodnevno pregledavanje domaćih zadataka i pomaganje prilikom rešavanja zadataka i ispitivanja gradiva.