Na osnovu iskazanih potreba roditelja kroz projekt „OD ISKLJUČENOSTI DO UČEŠĆA“,kojeg finansira Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, a implementira Udruženje Leptir, održane su prve dvije radionice od planiranih šest.
Prva radionica se bavila pitanjem Inkluzije u školama. Iako Zakon o osnovnom obrazovanju reguliše oblast inkluzije on nije dobro implementiran u praksi. Nastavno osoblje se zajedno sa roditeljima bori i smišlja način kako bi učenici sa poteškoćama u razvoju imali „normalno“ obrazovanje. Nepoznanica vezana za inkluziju u praksi je do kojeg stepena teškoće tj.koje dijete može biti uključeno u redovni nastavni proces, kada je to za dijete dobro a kada ne postiže nikakav napredak.Roditelji su upoznati sa svojim pravima uređenim zakonima ali i svojim obavezama, osvijestili pravismisaoinkluzije koja odgovara na potrebe djeteta, a dotaknuti su i drugi značajne sadržaje. Radionicu je vodila dugogodišnja suradnica Udruženja Leptir dr.sc. DžananŠejla.
Kroz drugu radionicu koju je vodila dipl. socijalna radnica Zijada Garib roditelji su dobili detaljne informacije o aktivnostima koje poduzima Centar za socijalni rad prilikom organizovanja Prvostepene stručne komisije za ocjenjivanje sposobnosti i razvrstavanje djece i omladine ometene u fizičkom ili psihičkom razvoju, ali i obavezama roditelja u tom procesu i važnosti kategorizacije za ostvarivanje prava krozinkluzivno obrazovanje.
Ovo je bila prilika da osim informiranja roditelja i prepoznavanja trenutnog stanja u oblasti inkluzivnog obrazovanja, roditelji razmijene iskustva i svoje nedoumice sa drugima te da postanu podrška jedni drugima.
Nadamo se da ćemo ovakvim aktivnostima stvoriti pretpostavke za veću kvalitetu obrazovanja za djecu sa teškoćama u razvoju.